Bumar Labedy - Polský Modelik

Novinky » Členové » Jan Jeřábek » Bumar Labedy - Polský Modelik

Začal jsem stavět nový model a to autojeřáb od Modeliku, s názvem Bumar Labedy. Už jsem ho několikrát viděl na soutěžích a velice mne zaujal, tak jsem se do něho pustil. Práce jsem započal už asi před půl rokem, ale na modelařinu mám čas defakto jen o prázdninách, nebo nějakých souvislejších volnech …. O zkouškovém není chuť na nic, bohužel ani na lepení.  O letních prázdninách v roce 2017 se mi povedl slepit rám a část podvozku a tím jsem skončil. Po zimním semestru a splněných zkouškách (již v roce 2018) mi ,,zbylo‘‘ 14 dní volna a tak jsem je využil k dalšímu lepení a jak pokračuji, se můžete podívat v galerii.

Model se lepí zatím velmi pěkně, mám k němu i lasery, které velmi dobře sedí a u mnoha dílů se VELICE hodí – jako například úchyty pístů a podobných věcí. Nedokážu si představit, jak bych tyto díly vyřezával z kartonu. Podle mého, je to naprosto zbytečně vynaložená námaha, která se dá uplatnit při viditelnějších částech modelu, tak proč tedy lasery nepoužít, že?

Na modelu jsem tedy pokračoval zkonstruováním náprav a odpružení – skutečně – model se dá udělat jako opravdové auto, takže v tlumičích mám zabudované pružiny z propisek. Po umístění a osazení náprav jsem se pustil do nábojů kol, které byly oproti kolům naprostá brnkačka. Kola, i když mám vylaserované obruče, jsou dost pracná a na můj vkus se skládají z moc velkého počtu dílů a to jsem musel ještě některé díly dodělávat navíc, aby kolo vypadalo jako kolo a ne jako čtvereček.

Podle mého se plášť kola dal udělat z jednoho kusu a připravit ho na bombírování a každý by si s tím poradil. Takhle se skládá ze tří obručí, kde se každá musí trošku natvarovat. Možná je pak výsledek věruhodnější realitě, ale zase mě tento postup donutil k tomu, abych kola přebarvil. Což je další práce navíc. S běhouny nebyl problém, laser opět perfektně seděl na obvod kružnic.

Více toho bohužel nemám, takže další pokračování ? letní prázdniny?

IMG_1639

Vítejte na mém profilu,

jmenuji se Honza Jeřábek a je mi 18 let (v roce 2015). Papírové modely jsem začal lepit asi cca před dvěma lety a to náhodou. Lepení mě chytilo a tak jsem se začal o toto odvětví modelařiny zajímat více. Ze začátku jsem měl rád architekturu, ale časem jsem přešel k velké dopravní technice a měřítku 1:25. Mým doposavadním a asi nejlepším modelem je autodomíchávač Tatra 815. V šuplíku mi leží i další modely, které jsem buď vyhrál, nebo pokoupil. Takovým dlouhodobým snem je asi nakladač, nebo nějaké větší stavební auto.

V současné době navštěvuji stavebku v Liberci, se kterou modelařina také trochu souvisí. Tvorba modelů v 3D programech mě moc nezajímá, protože je to z mého pohledu hrozně složitá práce. Letos jsem se stal Mistem republiky v kategorii junior na mistrovské soutěži v Praze.