Licard Model Show 2017 - Ohlédnutí

Novinky » Licard Model Show 2017 - Ohlédnutí

DSC01983a

Tak je to za námi, to je jen úlevné povzdychnutí pořadatele nad právě skončenou mezinárodní soutěží papírových modelů, která se konala v Liberci letos podruhé. Opět nás hostilo MCU Koloseum v Liberci, které nám nabídlo výborné zázemí i se servisem na velmi dobré úrovni. Hned tedy poděkuji všem pracovnicí, které se nám věnovaly stejně dobře jako vloni a bez jejichž pomoci bychom měli spoustu jiných nemodelářských starostí.
V sobotu 6. května se v 8:30 otevřely prostory Kolosea a modeláři mohli začít instalovat své výtvory na stoly. Do páteční půlnoci jsme měli přes internet přihlášeno něco kolem 210 modelů ve třech věkových kategoriích. Po dopoledním přihlašování přibylo ještě dalších více než 70 modelů, ale také je třeba napsat, že některé modely nebyly přivezeny. Zatím jen odhadem bylo soutěžních modelů kolem 280. Snažili jsme se modely přerovnat a dokonce jsme museli omezit vystavení mnoha dalších výstavních modelů. To je však již pro příští ročník zajištěno otevřením dalšího prostoru pro naši soutěž. 
Po obědě, který se vydával v jídelně, jsme se sešli ke krátké poradě nad způsobem hodnocení. Hodnotilo se bodovacím způsobem tak, že soutěžícímu s více modely se hodnotil jen jeden ten nejlepší model. Začali jsme hodnotit s mírným časovým skluzem a to se podepsalo na tom, že jsme odcházeli od hodnocení kolem 19. Hodiny. Ve formátu soutěže sobota a neděle je nutné hodnocení i za přítomnosti veřejnosti, což je možná pro někoho z rozhodčích rušivé, ale stejně tak je to rušivé pro návštěvníky. Musíme si však uvědomit, že bez těch návštěvníků to dnes prostě nejde. Kladem je to, že pak rozhodčí mají dostatek možností využít večer k pobytu v příjemnějším prostředí, kde si mohou poklábosit a zbytek noci v klidu pospat. Na tomto místě bych chtěl poděkovat všem těm, kteří s námi hodnotili – byla to mezinárodní sestava modelářů, kteří jednak praktikují jako rozhodčí ale hlavně jako stavitelé modelů. Jmenovitě děkuji pánům Konopkovi, Szeffnerovi, Malkowskému, Surowiakowi, Stolínovi, Rozínkovi, Naporovi, Hejlovi, Bilíčkovi, Erbenovi, Štolovi, Běhounkovi, Abelovi, Hrebíkovi, Jeřábkovi a Volnému. Celkem 17 rozhodčích nám hodnotilo 14 kategorií a museli se poprat s bodovým systémem, který někteří viděli poprvé. Ještě jednou díky.
O sobotním společenském večeru toho moc nevím, to snad se zmíní ti, kteří se účastnili. Nedělní dopoledne bylo otevřeno pro návštěvníky do 13. Hodiny. Opět zatím nemohu sloužit přesnými údaji návštěvníků, můj odhad je něco mezi 350 a 400. Soudím podle prodaných vstupenek a hlasování diváků. Byl jsem překvapen počtem o nedělním dopoledni a to příjemně. Hlavně mě potěšilo to, že jsem viděl hodně dětí z našich modelářských kroužků. Ty jsou ovšem závislé na chuti a ochotě rodičů výstavu absolvovat. 
Po nedělním výletu účastníků a obědě jsme mohli ve 13 hodin zahájit vyhlášení výsledků a předání cen. Opět poděkuji všem, kteří se tohoto úkolu zhostili, protože těch soutěžícíh, kteří si pro medaile a diplomy přicházeli, nebylo zrovna málo. Účastníci z Čech, Polska, Litvy, Estonska a sousedního Německa si přebírali ceny za jednotlivé kategorie, Mistrovství České republiky v kolejových vozidlech, Best of show, cenu za nejlepší model vybraný vedoucími z DDM Větrník a cenu za nejlepší model z období 2. světové války. Předávání se opět, je to tradice, neúčastnil nikdo z magistrátu. Snad zastupitelé alespoň odklepnou naši žádost o dotaci. V 13:45 dekorování vítězů skončilo, nastalo balení modelů, rozloučení účastníků mezi sebou s přáním šťastné cesty a příslibem, že se za rok v Liberci zase uvidíme. S některým i dříve na dalších soutěžích.
Všem účastníkům děkuji, děkuji všem prodejcům – panu Bělkovi s Betexy, Ondrovi Hejlovi, panu Konopkovi, Zbynďovi Bilíčkovi a panu Grabowskému. Děkujeme i modelářům, kteří přivezli RC modely a výstavní dioráma kolejiště. Poděkuji touto cestou i sponzorům – firmě Denso, Podještědskému bronzu Liberec, DDM Větrník, Cliquo a za případnou finanční podporu Městu Liberec. Snad jsem na nikoho nezapomněl, my z Licardu si poplácáme po zádech na našem lepení 20. května. Za rok nashledanou.
Tomáš Herder
 
DSC02037aDSC02028aDSC02027aDSC02015aDSC02014aDSC02000aDSC01995aDSC01993aDSC01991aDSC01987aDSC01972aDSC01969aDSC01961aDSC01955aDSC01948aDSC01943aDSC01940aDSC01937a
 
Další reakcí lze najít například na webu Libereckého deníku a na Betexa Magazínu, kde je k vidění velké množství fotek.