Licard Model Show 2016 je historií

Novinky » Zprávy z akcí » Licard Model Show 2016 je historií

Po roční přestávce se příznivci papírové modelařiny dočkali soutěže, která byla v Libereckém kraji. Tentokrát přímo v Liberci a to v sále MCU Koloseum v Liberci. Organizátorem byl náš spolek modelářů Licard Liberec za pomoci DDM Větrník  a podpory firmy Cliquo. Finančně nás podpořila firma Denso a snad i Město Liberec, v jehož zastupitelstvu leží naše žádost o dotaci.

Na soutěži bylo prezentováno 169 soutěžních modelů z celkem 9 modelářských organizací z České republiky a Polska. Kromě toho bylo možno shlédnout dalších minimálně 300 modelů, které přivezli modeláři soustředění kolem Minimodel.cz a formulový mág Zdeněk Smaženka známý jako Teo. Měli jsme možnost shlédnout i desítku modelů dvou modelářů z Německa, kteří také rádi staví modely miniatur. Potěšitelná byla skutečnost, že dobrá polovina modelů byla od žáků a juniorů jak od nás z Čech, tak i ze sousedního Polska. Soutěžilo se celkem ve 14 kategoriích, které byly rozděleny na seniorské, juniorské a žákovské modely. Byly oceňovány 4 komisemi sudích, které tvořili aktivní modeláři z obou zúčastněných států. Hodnotili jsme systémem, že jsme vybrali 5 nejlepších modelů v dané kategorii a věku a pak jsme jim přidělovali body na základě bodovací tabulky, která zohledňovala dovednosti každého modeláře. Byl to trochu delší způsob hodnocení než líbí - nelíbí, ale z mého hlediska spravedlivější. Byl jsem spokojen s tím, že se rozhodčí s tímto způsobem bez problému ztotožnili.

V této fázi mého reportu musím vyzdvihnou práci Lukáše Stanislava z Cliquo, který nám naprogramoval zápisový systém do webového prostředí našich stránek (nakonec i ty jsou jeho dílem). Po doplnění přihlášek, které někteří soutěžící vyplňovali až na místě, nám tento systém umožňuje generování "startovních listin", třídění podle různých parametrů a také pohodlné generování tiskových sestav pro tisk diplomů. Velké díky a sám mám několik nápadů, jak ještě systém doplnit a určitě Lukáš na tom rád zapracuje.

Přejímka modelů byla od sobotních 9 hodin do 12. hodiny. Poté jsme si připravili hodnotící podklady pro rozhodčí a po krátké poradě kolem 14. hodiny jsme se pustili do samotného posuzování. Poslední komise předávala své podklady v 17:30 a po 18. hodině jsme opouštěli uzamčené prostory Kolosea a směrovali na ubytování, posezení v restauraci a někteří z nás domů, aby pokračovali v přípravě podkladů na nedělní vyhodnocení.

V neděli jsme otevřeli místnosti od 8. hodiny. Pro soutěžící byl připraven program v blízkých Vratislavicích, kde měli možnost navštívit muzeum automobilů. Byli i tací, kteří se vydali na dominanty Liberce - Ještěd  a libereckou radnici. Po obědě jsme, a to se musím pochlubit, že přesně ve 13 hodin, předali medaile s diplomy, v případě juniorů a žáků ještě i věcné ceny, autorům oceněných modelů. Kromě těchto ocenění jsme vyhlásili nejlepší model vybraný diváky, model vybraný dětmi a vedoucími modelářských kroužků DDM Větrník Liberec, nejlepší model vozu značky Porsche a protože soutěž měla záštitu primátora Liberce, tak i město Liberec předalo pohár.

Chtěl bych touto cestou poděkovat i všem prodejcům, kteří do Liberce přijeli a dovezli dostatek modelů, které mohli případné návštěvníky z řad veřejnosti oslovit - Ondrovi Hejlovi, Zbyňďovi Bilíčkovi, Františku Sochorovi, panu Konopkovi a Michalovi Erbenovi. Snad neplakali nad malou tržbou, protože veřejnost v Liberci byla bez podobné akce dlouhé roky a budeme ji muset naučit na to, že mají možnost při té nabídce dalších akcí v Liberci shlédnout něco, co umí šikovné ruce. I když byla slušná propagace nejen veřejnosti, tak i dětí z modelářských kroužků (60), našlo si k nám cestu kolem 300 lidí za celkem 10 hodin, kdy výstava byla přístupna. Holt je těžké konkurovat dětským dnům. Nesmím zapomenout poděkovat Láďovi Badalcovi, který přijel v neděli a hned jej využili hosté z Polska aby jim napsal věnování do knihy, ve které byly jeho modely.

Chtěl bych poděkovat všem modelářům, kteří se zapojili do hodnocení modelů a hlavně za to, že s našim způsobem hodnocení neměli neřešitelný problém a bez reptání se tohoto úkolu zhostili.

Budeme muset hodně poděkovat pracovníkům  Mezinárodního centra Universum v Koloseu Liberec. Takové zázemí, které nám vytvořili nám mohli závidět i hosté z Polska, kam jezdíme a podobné prostředí jsme jim záviděli. Prakticky v ničem nebyl problém, vyšli nám vstříc v každém našem požadavku. Od sálu po služby a obědy. Ještě jednou díky a určitě jim to dáme na vědomí ještě jinou cestou.

Myslím, že mi si navzájem poplácáme po zádech na našem dalším společném lepení ve Věrníku 18. června. Každopádně jsme při uklízení našich modelů neodcházeli bez ochoty udělat soutěž i příští rok. Tak, ať se setkáme v Liberci i v roce 2017.