Pohár kyjovské radnice 2016 a MČR papírových modelářů

Novinky » Zprávy z akcí » Pohár kyjovské radnice 2016 a MČR papírových modelářů

Jak jsme na jaře v Liberci slíbili, tak jsme se snažili splnit. V pátek 30. září po práci jsme v 16:15 vyrazili ve složení předseda a řidič Vojta a já jako velitel vozu na cestu na daleký jihovýchod. Pro mne do krajin, kde jsou lvi, protože jsem byl nejdále ve Slavkově. Do Práglu cesta v pořádku, ale hned po sjezdu na D1 jsme se začali pohybovat rychlostí 5 km/h. Čas se nachyloval k 20. hodině a my jsme ještě nebyli ani u sjezdu na Kutnou Horu. Já, jako velitel vozu jsem vydal příkaz ke sjezdu směr Liberec, ale nebyl jsem uposlechnut a na nejbližším sjezdu, na České Budějovice, jsme opustili D1 a vyjeli na dálnici u Českého Šternberka. Asi 100 km před Brnem jsme vyslali zprávu do Kyjova, že jsme na cestě, ale že budeme mít velké zpoždění. Nebudu cestu natahovat, do Kyjova jsme dorazili ve 22:15. Přejímka modelů proběhla rychle, pohostinní pořadatelé počítali s naším příjezdem a klobásky na nás čekaly.
Krátká porada se Šidim před hodnocením modelů a hned se dvojice vrhly do hodnocení 7 hlavních kategorií, které se započítávaly do MČR. Všechny dvojice, které se takového hodnocení účasnily zaslouží můj obdiv. Jednak za dobu strávenou nad modely , poslední končili chlapi nad VDT - smekám před vámi, a také nad záludností bodového systému. Z vlastní praxe v minulosti nad bodováním plasťáků a i papíráků mám trochu pocit, že ten systém je více krkolomný než musí být. Ale o tom se zmíním na zasedání CPM v Neratovicích.
Obodováno a asi kolem 3. hodiny ranní se začaly výsledky kompletovat a v 5 hodin hodin ráno bylo jasno. Nespavci debatovali nad vším možným. Po dlouhé době jsem přes noc nelepil, ale byl jsem rád, že jsem mohl strávit noc "dišputacemi" nad tím co bylo, jak se daří, co děláme a co by mohlo být. Bylo to fajn. 8. hodiny ranní a chystání stánků prodejců, snídaně s pečivem a všudypřítonými buchtami a cukrovím. Prostě malé vánoce. Ani jsem si pomalu nevšimnul, že můj parťák není mezi námi. Je čas jej vzbudit (protože kromě předsedy je také řidič, tak spát musí). Otevírám dveře a říkám "Vstávej, to chceš prospat svůj nejslavnější den v životě ?". Rozespale zírá a já mu sděluji, že se stal mistrem. Nechce tomu věřit, ale po shlednutí výsledků pravdu poznal.
Široká nabídka prodejců oslovila mnoho nakupujících. Návštěvníků bylo z mého hlediska dost - srovnával jsem to s naší návštěvností na akci v Liberci, kde jsem byl počtem návštěvníků zklamán. V Kyjově jsem byl naopak překvapen návštěvností, jistě k tomu alespoň trochu přispěla přítomnost posádky Tatry Bonvera a chlapů s hasičskými speciály. Pěkné spetření akce, které na jiných místech není třeba možné. Vhodně zvolený prostor soutěže v tělocvičně v blízkosti samotného DDM a hlavně neplaceného parkoviště pro zaparkování soutěžících i návštěvníků. Nesmím zapomenout na možnost zakoupení objednaných burčáků a případne i vína. Co se mě týká, jsem na sebe hrdý, že jsem tlaku na mou peněženku odolal - přesto v Neratkách ji asi trochu pootevřu.
Vyhlášení vítězů soutěže a MČR začalo včas. Ivan zvládal svou funkci bravurně a já kvitoval, že to bylo opravdu rychlé, ale zároveň důstojné. Potěšitelné bylo také to, že medaile předávala paní ředitelka DDM, který akci hostil a poháry vítězům MČR předával starosta města Kyjov. I to je pro propagaci naší činnosti potřeba. To, jak jsme uspěli my z Liberce, je nyní vedlejší a sluší se poděkovat kyjováků a členům jejich rodin za pohostinnost a dobře připravenou akci.
Jsem rád, že jsem tam mohl být, budu se těšit na příští akci a prohloupili ti, kteří z lenosti a pohodlnosti nepřijeli.

A nyní trochu se zastavím u způsobu hodnocení modelů v rámci MČR papírových modelářů. To co teď budu psát, není výtka na pořadatele, ale můj náhled na problematiku hodnocení podle stávajících "pravidel" podle CPM.

Za prvé - vidím problematické vyhodnocení absolutního pořadí součtem tří nejlepších bodových výsledků ze tří různých kategorií z možných 4 obsazených kategorií. Proč ?  Opodstatněné by bylo takové hodnocení v případě, že by v jednotlivých kategoriích byl vyhlášen mistr republiky a poté pak absolutní mistr republiky, který by vlastně reflektoval univerzálnost modeláře. O co jde ? Například takový špičkový model lodě se staví 2 - 3 roky (pokud modelář je normální člověk s dalšími povinostmi - rodina, práce atd.). Na soutěži tento model svou náročností a zpracováním je absolutně nejlepší, ale na titul nedosáhne, protože nemá slepený baráček a k tomu třeba auto. A pak se stane, že titul získá někdo, kdo je univerzální, ale jeho modely nedosahují úrovně, která by měla odpovídat tomu titulu. Jak z toho ven ?

Zcela souhlasím s tím, že by se měly titulem odměňovat modely zařazené do kategorií - VDT, MDT, VA, MA, PT, LKT a L. V těchto kategoriích jsou modely nejpracnější - opomíjím kategorii dioramat pokud to ovšem není nějaký stroj doplněný pouze o nějak upravenou podložku bez náznaku děje. Tvůrcům opravdových dioramat se omlouvám - sám vím kolik je kolem toho práce. V těchto 7 základních kategoriích není přece problém vyhlásit mistra republiky a tím ocenit kvalitu modelů, nad kterými strávili mnozí modeláři dlouhý čas. Přinese to ovšem to, že budeme mít 28 mistrů republiky (MŽ, SŽ, J a S). Pořadatele to nestojí nic navíc, jen se na soutěži napíše jinak hlavička diplomu a dá se stejná medaile jako na ligové soutěži. A k tomu ten bonus navíc se 4 tituly absolutních mistrů republiky pro ocenění univerzálnosti modeláře. V sousedním Polsku mají mistry v jednotlivých kategoriích a my bychom to měli doplněno ještě o mistry absolutní. Domnívám se, že to přinese větší obsazenost kategorií na soutěžích, ve kterých půjde o titul a tím i více možných uchazečů s kvalitními modely v boji o titul absolutního mistra. Finančně to nejsou žádné náklady navíc.

Druhým bodem, u kterého bych se pozastavil, je způsob bodování mistrovských kategorií. Před dlouhými lety se vedla na staré konferenci debata o tom, jak obodovat postavený model. Co zohlednit při bodování a jak nastavit bodovou škálu pro který hodnocený parametr. Již tehdy jsem se vyjádřil do diskuze s příspěvkem proč vymýšlet něco, co už dříve vymysleli plastikoví modeláři. Stačí upravit jejich bodový systém pro potřebu papíráků a určitě bude možno podle takového systému spravedlivě modely obodovat. Nakonec se nějaký systém sestavil ale je možné, že ti, kteří jej sestavili, moc s tímto systémem nepracují. Jinak by snad přisli na to, co jsem si uvědomil při hodnocení modelů v Kyjově. Hned první zádrhel je ve stanovení celkového dojmu - ten je možný obodovat od 1 do 5 bodů. Ostatní hodnocené parametry mohou pak dosáhnout maxima daného trojnásobkem bodové hodnoty celkového dojmu. A tak se může stát, že celkový dojem modelu byl stanoven na 2 body a tak maximální hodnota za retuš zcela bezvadně naretušovaného, ale pokrouceného modelu je pak jen 6 bodů. Jak tedy k tomu ten modelář přijde, když by měl správně dostat až 15 bodů jen za tu retuš. Nezřídka se stane, že komise rozhodčích odstupňuje již modely hned na prvním parametru (celkový dojem) a tím vlastně "okrade" modeláře o body za retuš, lepení, střih a ohyb, geometrii. V případě nastavení takového systému se lehce stane, že model je očesán o velké množství bodů a pak i v tabulkách je bodové ohodnocení ke smíchu. Protože jsem si svého času prošel i rozhodování plastikových modelů tak vím, že hodnota třeba 47 bodů za model je taková, že bych si před takovým modelem, obrazně řečeno, odplivnul. Takový model je pokroutka bez geometrie, špatně naretušován a další a další chyby. V žádné případě by to neměl být model sahající na medaili například v kategorii seniorů. A to se třeba stalo. Chci tím říci, že je velice důležité stanovení správné hodnoty celkového dojmu při tomto hodnocení a toto stanovení klade velké nároky na hodnotitelskou komisi, která musí mít zkušenosti a praxi nejen v lepení modelů ale i rozhled napříč soutěžními kategoriemi. Musí být sestavena z modelářů, kteří absolvují vícero soutěží ročně a mohou posoudit posun úrovně modelů. Ideální by bylo, kdyby na soutěži byla stanovena pětice, která by obešla všechny soutěžní modely a stanovila celkový dojem všech modelů a pak dílčí komise by mohly pracovat s udaným parametrem v dalším bodování. Přesto by se ani tato komise nemusela vyvarovat špatně stanovenému celkovému dojmu.

Pořadatelsky je to věc, která se prakticky nedá zajistit. Proto se domnívám, že by bylo jednodušší systém přepracovat. Protože nechci jen svým příspěvkem rozjet vlákno, které bude červeným hadrem pro některé z diskutujících, přinesu svůj návrh na bodování na slezinu CPM do Neratovic, kde se o tom můžeme lehce pobavit.