Papírové království Brno 2018

Novinky » Zprávy z akcí » Papírové království Brno 2018
Modelářská soutěžní sezóna již tradičně začíná na únorové modelářské výstavě v Brně v domu dětí a mládeže Lužánky, a ani letošní rok tomu nebylo jinak. Brněnské "Papírové království" se dočkalo své "plnoletosti", konalo se totiž již po 18.. A v moravské motropoli nemohla chybět ani výprava zastupující Liberec ve složení Vojta Volný, Martin Tomka a Michal Erben, kteří přibalili i modely od dětí z DDM Větrník. 
 
V pátek kolem 15. hodiny jsme se z Liberce vydali do Prahy, kde jsem přibrali dalšího pasažéra Tomáše "Zaptyho" Zadáka a vyrazili po D1 směr cíl s očekáváním, kde asi uvízneme v koloně. Musíme to zaklepat, ale každoročně se nám kolony na nejdelším tankodromu vyhýbají. Z Ostravska se směr Brno vydal i přespolní člen libereckého klubu Licard Tomáš "Timmy" Hrebík. Do Brna jsem dorazili podvečer bez komplikací a mohli se tak vrhnout do víru přihlašování modelů, jejich roznosu po výstavním sále za srdečného vítání s našimi modelářskými kolegy a kamarády z různých koutů republiky a samozřejmě i se zahraničními modeláři z Polska a Německa. Po úspěšném zapsání modelů jsme se mohli již notně vyhládlí vydat jako každý rok do restaurace na večeři. Slečna servírka nás ovšem nechtěla pohostit, nedbala ani našich lichotek se slovy, že je restaurace celá rezervovaná. Byli jsme tak s větrem v žaludku nuceni se vydat na ledový vítr ven s úkolem najít jiné pohostinnější pohostinství. Ale povedlo se a my jsme zbytek večera strávili posezením u dobrého jídla s pěnivým mokem (piva či kofoly - pění oboje). Po návratu zpět do místa dění Lužánek jsme probrali s našimi přáteli vše možné kolem modelařiny i našich dalších zájmů. A postupně jsme se odebírali ke spánku, abychom za vydatného chrápání spolunocležníků nabrali alespoň nějaké síly na náročné sobotní dopoledne.
 
V sobotu ráno nás nebudil budík, nebyl to ani hlad, ale naše peněženky, které se těšily až je už konečně provětráme při nákupech vystřihovánek, o kterých jsme přesvědčeni, že je prostě musíme mít. Jako každý rok se během krátké chvíle po otevření Lužánek pro širokou veřejnost výstavní a prodejní prostory naplnily davem modelůchtivých návštěvníků. U stánků i u nejzajímavějších modelů se tvořily fronty kupujících, obdivujících, fotících a diskutujících lidí, takže projít sálem bylo téměř nemožné. Na výstavu dorazil i šéfredaktor časopisu ABC pan Zdeněk Ležák, který podpořil jednu ze soutěžních kategorií vyhlášenou právě ve spolupráci s ABC. Čas utíkal rychleji než bychom si přáli a časomíra již ohlašovala blížící se poledne, což znamenalo opět návštěvu restauračního zařízení za účelem oběda. Po návratu nás čekalo již slavnostní vyhlášení výsledků, ze kterých musíme určitě zmínit staršího žáka Filipa Svatoše a jeho 1. místo v mistrovské kategorii velké dopravní techniky s modelem hasičské cisterny, který získal i 3. místo v kategorii lodí. Ještě o stupínek výše skončil v lodích další náš starší žák Adam Tomášek. Mezi seniory se druhého místa dočkal Vojta v mistrovské kategorii za lokomotivu, která ještě dosáhla na třetí místo ve speciální železniční kategorii, a bežně druhé místo v kategorii malé architektury za model kostelu z Hrádku nad Nisou. V Brně se také pravidelně vyhlašují výsledky předchozího ročníku ligy, kde jsme získali dvě hlavní ceny - za seniory Vojta a za juniory Honza Jeřábek  Po vyhlášení již následovala nejméně příjemná část každé výstavy, a to je balení modelů, loučení a odjezd domů. Opět lze konstatovat, že jsou tyto akce končící v sobotu odpoledne opravdu krátké a člověk než se rozkouká, už aby zase sedal do auta a jel domů.
 
Text: Michal Erben
Edit a foto: Vojtěch Volný