Papírové království Brno 2019

Novinky » Zprávy z akcí » Papírové království Brno 2019
Papírový modelář je prý tvor líný, co nejraději zůstává doma a v klidu si lepí své křehké papírové modely. Možná někdo ano, ale to rozhodně neplatí o nás liberečácích! Po výletě do polského Noweho Tomyslu (16. - 17. 3. 2019) jsme se hned následující víkend (22. - 23. 2. 2019) vypravili na další dlouhý výjezd, a to do Brna. Rozhodně totiž nejsme domácí peciválové, a když už něco slepíme, tak se s našimi úžasnými výtvory rádi pochlubíme mezi ostatními modeláři na výstavách, které může navštívit i široká veřejnost. Do Brna jsme se tentokrát vydali ve složený Vojta Volný, Martin Tomka, Honza Jeřábek, mladý modelář Filip Svatoš a já, v druhém voze jel Tomáš Herder s chotí, kteří krom modelů objevovali společně krásy města Brna a navštívili mimo jiné i Špilberk.
 
Do Brna jsme vyrazili po zkušenostech z minulých let o něco dříve asi kolem půl 3 odpoledne. Proto jsme poprvé při našich cestách do moravské metropole uvízli v koloně na D1, abychom do Brna tedy přijeli podobně později jako každý rok... Přihlášení modelů ale díky předchozí internetové registraci byla letos otázka chvilky a my se mohli taktéž v rychlosti ubytovat a vyrazit do místních restaurací. Po loňské zkušenosti jsme využili opět pohostinství U Karla a vyzkoušeli místní pokrmy i regionální piva, třeba Moraviu, a nebo další, jehož název je vcelku trefný a tedy lehce zapamatovatelný - Nachmelená opice.
 
Vrátili jsme se do místního domu dětí a mládeže Lužánek na probíhající akci a někteří se vydali do svých spacáků, někteří se vydali na noční obhlídku vystavených modelů. Což jak se posléze ukázalo byla vskutku geniální verze programu, neboť v sobotu po otevření prostoru pro veřejnost a postupně přijíždějící modeláře se výstavní sál natolik zaplnil návštěvníky, že nebylo možné si modely prohlédnout bez otlačenin. Sobotní program se samozřejmě nesl i v otevření stánků prodejců s vystřihovánkami. Ač jich mají všichni doma plné skříně, přesto není asi nikoho, kdo by si alespoň jednu další nekoupil. Sobotní dopoledne utíkalo ale neskutečně rychle, že někteří si ani nestihli dojít na oběd a už se chystalo vyhlášení vítězů. Nejdříve došlo ještě k předání pohárů za Papírovou ligu a Absolutního mistra - oboje za rok 2018. Liberec má dva Mistry republiky - Vojta Volný mezi seniory a Filip Svatoš mezi staršími žáky.. Pak pokračovalo vyhlášení výsledků přímo z brněnské soužete. A i tady se opakovala jména jako Filip Svatoš, Honza Jeřábek, který opět (jako v polském Nowem Tomyslu) zabodoval se svými modely šikmé věže v Pise a jeřábu Bumar, na pěkná místa dosáhly i děti z libereckých kroužků z DDM Větrník. Naše výprava byla ve výsledku natolik úspěšná, že v konečném hodnocení modelářských klubů za brněnskou soutež LICARD skončil na 3. místě a předběhl i ostravský klub, a to už je tedy co říci!

A z celé akce zbývalo již jen pobalit a naložit do auta modely, poháry a sebe a vydat se směr Liberec. Cesta ubíhala již v naprostém poklidu bez zdržení a domů jsme přijeli s pocitem další skvělé akce, na kterou mělo smysl jet, a to i když to bylo takovou dálku. Nezbývá než poděkovat všem z brněnského pořadatelského týmu za přípravu celé náročné akce a těšit se na naší další expedici - v březnu do Ostravy.

Sepsal Michal Erben - Medium