Papírová růže v Jindřichově Hradci 23. - 24.5.2019

Novinky » Zprávy z akcí » Papírová růže v Jindřichově Hradci 23. - 24.5.2019
První polovina posledního květnového víkendu 24. - 25. 5. se v Jindřichově Hradci konala tradiční soutěžní výstava papírových modelů "Papírová růže". A pro nás liberečáky to je již třetím rokem nedílná součást našeho výjezdního kalendáře. Vydali jsme se ve složení Vojta Volný, Martin Tomka a já. V Praze jsme ještě s sebou vzali známého a oblíbeného autora vystřihovánek staveb a vypravěče zážitků Ondru Hejla. Na jih Čech se vydal druhým autem ještě Tomáš Herder s manželkou, aby si soutěžní akci protáhli na celovíkendový výlet.
 
Cesta minimálně u mně vzbuzovala velké obavy, neboť předchozí 2 roky nás pokaždé zdržely nějaké problémy na silnicích, a to jsme mohli jet kudy jsme chtěli. A zrovna tentokrát hlásili problémy na D1 již od brzkého rána. Ale k našemu štěstí a mému překvapení se všechny zácpy rozpustily a my jsme profrčeli ze severu až na jih bez jakéhokoliv problému. Po příjezdu do malebného Jindřichova Hradce jsme vybalili a přihlásili soutěžní modely a také se ubytovali v nedalekém penzionu. Pořadatelé Papírové růže nám připravili večeři doplněnou vánočním cukrovím. Následoval obtížný úkol ohodnotit všechny soutěžní modely. Ač je jindřichohradecká akce spíše menšího rázu, o pěkné modely tu rozhodně není nouze. Tudíž rozhodování o vítězích bylo hodně náročné. Pak již klasické debaty s modelářskými přáteli nad všemožnými tématy a v hloubi noci jsme se odebrali ulehnout alespoň na pár hodin, abychom načerpali síly na další den.
 
Sobotní den nás přivítal oproti všem neblahým prognózám opět v nádherném slunečném hávu a my jsme nemohli ani dospat a vydali se do víru pravda malého města, ovšem s bohatou nabídkou aktivit. Já jsem se rozhodl pro prohlídku hradu a zámku Jindřichův Hradec, který vyšel v nedávné době zpracovaný do papírového modelu nestorem českých vystřihovánek panem Vyškovským. Vojta, Martin a ostravský člen našeho libereckého klubu Licard Tomáš Hrebík se vypravili nejdříve zdokumentovat několik místních staveb pro případné převedení taktéž do papírových modelů a následně se vydali pátrat po pokladech v moderním pojetí - geocachingu. Tomáš Herder s paní se vydali dokonce až na nedalekou zříceninu majestátního hradu Landštejn a výlet si opravdu dle jeho slov užili a získali tak nádherný zážitek. V centru Jindřichova Hradce mohli všichni návštěvníci také ochutnat různé laskominy na Food festivalu - kozí sýry, regionální piva, šneky, šváby, koláče, červy atd.. Zvládl jsem pivo a šneky -  brouky a spol. jsem si nechal na příště... V místě dění modelářské výstavy na nás mezitím již čekal oběd. A po nakousnuté vánoční atmosféře s cukrovím se pokračovalo ve stejném duchu - jihočeský kapr, bramborový salát. Každý rok místní kuchařky chválíme, ale tentokrát se jím to povedlo opravdu výtečně!
 

Pořadatelé (a přijde mi že už klasicky) bojovali s tiskárnou bojkotující tisk diplomů, ale naštěstí se jim to podařilo v minutě zahájení vyhlašování výsledků celé soutěže. Naše liberecká výprava rozhodně nezůstala ve stínu a pobrala také několik medailí a to včetně dětí z kroužků v libereckém DDM Větrník, kterým jsme modely na výstavu zprostředkovaně dovezli. Z  dospěláků Vojta Volný např. první místo s modelem zámku Hrádek u Nechanic, Tomáš Herder zase již opakovaně uspěl s letounem Fokker. A klub Licard se umístil dokonce na krásném druhém místě v celkovém pořadí modelářských klubů. A již před námi bylo pouze zabalení vystavených modelů, pomoc s úklidem výstavního sálu, loučení a cesta domů. Je před námi tříměsíční letní pauza v cestování a soutěžení. A další akce bude naše domácí v libereckém DDM Větrník ve dnech 13. - 14. 9.. Pravda, nebudeme muset nikam jet, ale veškerá pořadatelská činnost bude na našich bedrech. Tak pevně věříme, že nás přijdete podpořit vaší návštěvou, aby modeláři z různých koutů naší republiky i ze zahraničí viděli, že v Liberci to žije